CZ
Hledat

Úspěchy sportovních střelců na vrcholných univerzitních soutěžích

V termínu 9. – 13. listopadu bude indické hlavní město Nové Dillí hostit Akademické mistrovství světa ve sportovní střelbě. Příprava českých reprezentantů, kteří mají šanci nominovat se na letošní vrcholnou světovou univerzitní soutěž (pozn.: finální nominace bude zveřejněna nejpozději 20. září), je v plném proudu a čeští akademičtí střelci mají rozhodně na co navazovat. Sportovní střelba se dlouhodobě řadí mezi naše nejúspěšnější akademické sporty co do počtu medailí i finálových umístění na vrcholných mezinárodních akcích vysokoškoláků.

Historie univerzitních světových šampionátů ve sportovní střelbě se začala psát v roce 2002, kdy Plzeň hostila vůbec první AMS ve sportovní střelbě. V tomto roce byla sportovní střelba uvedena do programu FISU (Mezinárodní federace univerzitního sportu) a ustavena byla také Komise sportovní střelby při FISU, v níž jako technický delegát již od jejího počátku působí Ivana Ertlová, předsedkyně České asociace univerzitního sportu (ČAUS)a zároveň manager České asociace akademických technických sportů (ČAATS), která v rámci ČR zastřešuje sportovní střelbu na univerzitním poli.

Vrcholná studentská střelecká akce se měla do Česka vrátit v roce 2020, kdy se AMS mělo uskutečnit opět v Plzni, městě sportovní střelbě zaslíbeném. Konání v pořadí 8. AMS ale překazila celosvětová pandemie nemoci covid-19 a AMS v Plzni bylo bez náhradního termínu zrušeno.

Čeští vysokoškoláci vozí pravidelně z AMS medailová i finálová umístění a předběžná nominace střelců na AMS v Novém Dillí nám dává naději, že ani letos tomu nebude jinak. Kromě účastníků OH v Paříži jsou v širší nominaci medailisté z posledních LSUH v Chengdu i medailisté z juniorských i seniorských evropských šampionátů v kulových i brokových disciplínách, které se uskutečnily v letošním roce. A všichni sportovní střelci z řad vysokoškoláků mají na co navazovat.

Světové akademické šampionáty střelců jen v uplynulých 12 letech přinesly českým barvám úctyhodných 31 medailí (8 – 14 – 9) napříč kulovými i brokovými disciplínami.

V roce 2012 hostila akademický střelecký šampionát ruská Kazaň, kde čeští sportovci vybojovali 4 cenné kovy (1 – 2 – 1). O dva roky později se akademičtí střelci vydali do Al Ain ve Spojených arabských emirátech a česká výprava se zde radovala z celkem 9 medailí (2 – 5 – 2).

Rekordní byl pro české barvy univerzitní šampionát v polské Bydgošti v roce 2016, kde naši studenti vybojovali fantastických 12 medailí (2 – 6 – 4). Z malajského hlavního města Kuala Lumpur, kde se akademický střelecký šampionát uskutečnil v roce 2018, přivezli Češi dalších 7 cenných kovů (3 – 2 – 2).

Sportovní střelba se v posledních několika letech pravidelně (s výjimkou v roce 2017) objevuje také v programu Letních světových univerzitních her (dříve známých jako Letní univerziády). A i zde čeští sportovní střelci sbírají jeden cenný kov za druhým.

Z ruské Kazaně, která hostila největší studentskou multisportovní akci v roce 2013, přivezli střelci celkem 5 cenných kovů (1 – 1 – 3). V roce 2015 hostilo studenty jihokorejské město Gwangju a česká výprava se zde radovala ze tří střeleckých medailí (2 – 1 – 0).

Do programu letní univerziády se po absenci v roce 2017 (Tchajwan) sportovní střelba vrátila v roce 2019, kdy univerziádu hostila italská Neapol, Mekka střeleckého sportu. Zde se česká výprava radovala ze dvou medailí (1 – 0 – 1).

Poslední LSUH v čínském Chengdu, které byly kvůli pandemii covid-19 přesunuty z roku 2021 na rok 2023, přinesly českým sportovním střelcům celkem 5 cenných kovů (1 – 1 – 3) a všichni medailisté z Chengdu nechybí ani v širší nominaci na AMS v Novém Dillí.

Ze 4 posledních LSUH (univerziád) mají čeští sportovní střelci celkem 15 cenných kovů – 5 zlatých, 3 stříbrné a 7 bronzových medailí.

Na akademické sportovní střelce čeká Novém Dillí stejný program, který je k vidění na olympijských hrách, a navíc budou soutěžit akademici v soutěži mix týmů v trapu, která bude v programu soutěží ISSF od roku 2025 a vystřídá dosavadní soutěž mix týmů ve skeetu, která byla i na programu OH v Paříži. Celkem bude na programu AMS 16 střeleckých disciplín. Střelci budou mít k dispozici 3 tréninkové dny, soutěže se pak odehrají v průběhu 5 dní.

Český tým odletí do indického hlavního města v úterý 5. listopadu a vrátí se, doufáme, že i s co největším počtem medailí, ve čtvrtek 14. listopadu.

Foto: FISU