Nejen české sportovní střelce čekají již brzy boje v Chengdu. Letní světové univerzitní hry (LSUH) se zde měly konat již v roce 2021. Z důvodu pandemie a přesunu olympijských her v Tokiu z roku 2020 na rok 2021 byly LSUH přesunuty na rok 2022. V loňském roce ale FISU (Mezinárodní federace univerzitního sportu) hry opět zrušila kvůli stále nepříznivé zdravotní situaci v Číně. LSUH v roce 2023 měl hostit ruský Jekatěrinburg. Kvůli vypuknutí konfliktu na Ukrajině ale FISU Jekatěrinburgu pořadatelství odebrala a termín v roce 2023 tak připadl odloženým hrám v Chengdu. Z těchto důvodů tak mají letošní hry ve svém názvu stále číslovku 2021.
LSUH odstartují v pátek 28. července a trvat budou celých 11 dní do 8. srpna. Do Chengdu se chystá na 10 000 sportovců z více než 100 zemí světa. Závodit budou celkem o 269 sad medailí v 18 sportovních odvětvích. Česká výprava bude mít v Chengdu 102 reprezentantů ve 13 sportech.
Sportovní střelci boje o medaile zahájí hned v sobotu 29. července a 18 sad střeleckých medailí bude rozdáno během 5 soutěžních dní (29. července – 2. srpna). O cenné kovy se bude soutěžit v disciplínách 10 m vzduchová puška (60 ran) – M/Ž, 50 m libovolná/sportovní malorážka 3 pozice (3 x 40 ran) – M/Ž, vzduchová puška tým mix, 10 m vzduchová pistole (60 ran) – M/Ž, 25 m rychlopalná pistole (60 ran) – M, 25 m sportovní pistole (30 + 30 ran) – Ž, vzduchová pistole tým mix.
V Chengdu bude Českou republiku a její střeleckou školu reprezentovat celkem devět sportovních střelců – Veronika Blažíčková (ZČU Plzeň), Sára Karasová (University of Alaska Fairbanks – USA), Jiří Přívratský (ZČU Plzeň), Matěj Rampula (ZČU Plzeň), Pavel Schejbal (ZČU Plzeň), Veronika Schejbalová (VOŠ Plzeň), František Smetana (JAMU), Kateřina Štefánková (VŠB-TU Ostrava) a Sabina Thurnwaldová (VŠEM). Všichni čeští reprezentanti se představí v puškových nebo pistolových disciplínách. Brokové disciplíny letos v programu LSUH chybí. I tak ale mají čeští střelci na co navazovat.
Všechny střelecké soutěže se uskuteční v Chengdu Shooting Sport School, která disponuje střelnicí pro všechny zmíněné disciplíny, tedy soutěže se vzdáleností terčů 10, 25 i 50 metrů. V této hale se budou konat nejen samotné boje o medaile, ale hala bude sloužit také pro trénink i rozcvičení střelců.
Do střeleckých soutěží zasáhnou sportovní střelci z 34 zemí. Pořadatelé očekávají velmi kvalitní soutěže a výsledky závodníků (na úrovni MS či ME) a není se čemu divit – někteří z účastníků, včetně českých reprezentantů, vybojovali tzv. quota place pro svou zemi na olympijské hry 2024 v Paříži.
Technickým delegátem FISU pro sportovní střelbu je opět Ivana Ertlová, která tak v Chengdu nebude v pozici vedoucí české výpravy. Zastoupí ji generální sekretář ČAUS Ladislav Vladyka.
„Přestože nebudu v každodenním kontaktu se všemi našimi účastníky her, budu sledovat jejich výsledky a těšit se z každého dobrého umístění,” uvedla Ivana Ertlová. „Díky předchozím výsledkům na světových univerzitních akcích máme laťku nastavenou opravdu vysoko. Například letos jsme v Lake Placid získali celkem dvanáct medailí. Před čtyřmi lety jsme z Neapole přivezli sedm cenných kovů. Věřím a pevně doufám, že budeme alespoň tak úspěšní i letos,“ pokračovala a zmínila i spolupráci s Českou televizí: „Jsem velice spokojená s tím, že i v letošním roce bude opět českou výpravu doprovázet tým z ČT Sport, který bude připravovat a zprostředkovávat pravidelné vstupy pro českou sportovní veřejnost. Pevně doufám, že jejich přítomnost, tak jako v minulosti, přispěje k další propagaci českého univerzitního sportu, který tradičně vykazuje v mezinárodním měřítku velice dobré výsledky ověnčené řadou medailových pozic,“ dodala předsedkyně ČAUS a manager ČAATS Ivana Ertlová.