Již za pár dní odstartují v čínském Chengdu Letní světové univerzitní hry (28. července – 8. srpna), kde bude Českou republiku reprezentovat celkem 102 sportovců – vysokoškoláků. Jedním ze sportovních odvětví, kde má Česká republika opravdu silné zastoupení a ve kterém mohou čeští reprezentanti směle pomýšlet na zisk cenných kovů, je sportovní střelba.
V Chengdu bude Českou republiku a její střeleckou školu reprezentovat celkem devět sportovních střelců – Veronika Blažíčková (ZČU Plzeň), Sára Karasová (University of Alaska Fairbanks – USA), Jiří Přívratský (ZČU Plzeň), Matěj Rampula (ZČU Plzeň), Pavel Schejbal (ZČU Plzeň), Veronika Schejbalová (VOŠ Plzeň), František Smetana (JAMU), Kateřina Štefánková (VŠB-TU Ostrava) a Sabina Thurnwaldová (VŠEM). Všichni čeští reprezentanti se představí v puškových nebo pistolových disciplínách. Brokové disciplíny letos v programu LSUH chybí. Čeští střelci i tak ale mají v Chengdu rozhodně na co navazovat.
Pořadatelé očekávají velmi kvalitní soutěže a výsledky závodníků (na úrovni MS či ME) a není se čemu divit – někteří z účastníků, včetně českých reprezentantů, vybojovali tzv. quota place pro svou zemi na olympijské hry 2024 v Paříži.
Čeští sportovní střelci zazářili na Evropských hrách 2023, které v červnu hostilo Polsko. Akademici se zde postarali o celkem 5 medailí české výpravy, a tak není divu, že účastníci Evropských her nechybí ani v nominaci na LSUH v Chengdu.
Kdo z Čechů se řadí mezi největší naděje na zisk medaile?
VERONIKA BLAŽÍČKOVÁ (*15. července 2003)
Dvojnásobná medailistka z MSJ, několikanásobná medailistka z MEJ a také stříbrná medailistka z ME mezi ženami … to je jen zlomek úspěchů puškařky, studentky Západočeské univerzity v Plzni (obor porodní asistence) Veroniky Blažíčkové. Plzeňská rodačka se v červnu představila i na Evropských hrách v Polsku, kde v individuální soutěži obsadila nejlépe 13. místo v třípolohovém závodě ve sportovní malorážce a v týmové soutěži byla 7. Na ME v roce 2022 v této disciplíně brala stříbro a vybojovala pro ČR quota place pro OH v Paříži 2024. V aktuálním žebříčku ISSF se ve sportovní malorážce drží na 8. místě, ve vzduchové pušce jí patří 72. místo.
Sportovní střelbě se věnuje od svých 10 let a dostala se k ní mimo jiné přes Jana Kůrku, olympijského vítěze v libovolné malorážce z OH 1968 v Mexiku. „Taťka se s panem Kůrkou zná. Občas si chodili zastřílet a já se k nim jako malá holka přidala. Střílení mě začalo bavit, dali jsme se dohromady a přihlásila jsem se do kroužku. Na střelnici v Lobzích se spolu často potkáváme.“ (zdroj: denik.cz)
Disciplíny na LSUH: 50 m sportovní malorážka (3 x 40 ran), 10 m vzduchová puška, vzduchová puška tým mix.
SÁRA KARASOVÁ (*2. května 2001)
Dvojnásobná juniorská evropská šampionka Sára Karasová studuje v USA University of Alaska Fairbanks. Do USA se vydala studovat v roce 2021 navzdory pandemii covid-19. Kromě studia – mimochodem studuje s výborným prospěchem – se zde věnuje samozřejmě i sportovní střelbě. Jejími disciplínami jsou střelba z malorážky a vzduchové pušky a v těchto disciplínách střílí NSA univerzit v USA. V aktuálním žebříčku ISSF se ve sportovní malorážce drží na 62. místě
Rodačka z Frýdku-Místku se střelbě věnuje naplno od dvanácti let. „Občas jsem střílela už před tím, ale nepomýšlela jsem na to, že bych to dělala vrcholově. Ve dvanácti jsem měla prvního kondičního trenéra Davida Arabasze. Než jsme začali spolupracovat, tak jsme se posadili a David se mě na rovinu zeptal, jaké mám cíle a co chci střelbě obětovat. Odpověděla jsem mu, že jí chci obětovat všechno, že bych chtěla vysoko. Začala jsem makat a tak nějak to dělám dosud. A zatím se daří.“ (zdroj: idnes.cz)
Disciplíny na LSUH: 50 m sportovní malorážka (3 x 40 ran), 10 m vzduchová puška.
JIŘÍ PŘÍVRATSKÝ (*13. března 2001)
Olympionika a ostravského rodáka asi není třeba dlouze představovat. V jeho výčtu úspěchů nechybí medaile z MSJ, MEJ, ale ani ze světových pohárů ISSF… V roce 2021 se představil na olympijských hrách v Tokiu, kde obsadil vynikající 14. (vzduchová puška) a 16. místo (malorážka). Pro OH v Paříži 2024 vybojoval quota place pro ČR v disciplíně 10 m vzduchová puška. V červnu 2023 zazářil na Evropských hrách v Polsku, kde vybojoval stříbro (malorážka) a bronz (vz. puška) v individuálních soutěžích a další stříbro v týmové soutěži v malorážce. Aktuálně vévodí světovému žebříčku ISSF v třípolohové malorážce, ve vzduchové pušce mu patří 6. místo.
Student Západočeské univerzity v Plzni bude v Chengdu určitě patřit mezi velké medailové naděje české výpravy, nechybělo ale málo a ze skvělého střelce mohl být judista. „Nebyl jsem ale úplně dobrý judista. Vždycky mě bavilo běhat po zahradě s klackem v ruce a hrát si na vojáky. No a potom, co jsem seknul s judem, naši hledali nějaký kroužek. Bylo mi jedenáct let a podařilo se jim najít střelecký klub v Ostravě,“ osvětlil, jak se dostal ke svému osudovému sportu. (zdroj. ČT sport)
Sportovní úspěchy Jiřího Přívratského jej pasovaly také do role vlajkonoše české výpravy na LSUH v Chengdu.
Disciplíny na LSUH: 50 m libovolná malorážka, 3 x 40 ran, 10 m vzduchová puška, vzduchová puška tým mix.
MATĚJ RAMPULA (*3. dubna 2000)
Držitel kompletní medailové sbírky z ME, bronzový medailista z MS, vítěz SP, medailista z Evropských her. To všechno je rýmařovský rodák a další ze studentů Západočeské univerzity v Plzni Matěj Rampula. Na Evropských hrách v Polsku, „generálce“ na LSUH bral dvě stříbra v týmových soutěžích v rychlopalné pistoli. Jeho parádní disciplínou je právě rychlopalná pistole, ve které mu v žebříčku ISSF patří 5. místo, ve vzduchové pistoli se drží na 79. pozici.
Co studenta informatiky nejvíc na rychlopalné pistoli baví? „Pro mě je nejhezčí ta fáze soustředění. Vnímám každý detail. Vidím úplně všechno. Na každý terč musím zastavit, musím spouštět plynule, případně na venkovních střelnicích musím korigovat vítr. Naše vnímání je vybuzené na takovou úroveň, že to lze všechno zvládat.“ (zdroj: olympijskytym.cz)
Disciplíny na LSUH: 10 m vzduchová pistole (60 ran), 25 m rychlopalná pistole (60 ran).
PAVEL SCHEJBAL (*4. července 2000)
Rodák z Plzně, student Západočeské univerzity, účastník juniorského MS i ME, olympiády dětí a mládeže a také účastník Evropských her 2023 v Polsku. Na svou velkou světovou medaili zatím čeká – třeba se konečně dočká právě na LSUH v čínském Chengdu. Ve světovém žebříčku disciplíny vzduchová pistole mu patří aktuálně 30. příčka, ale žebříček pistolářů je vyrovnaný a mezi vysokoškoláky rozhodně může mířit vysoko.
Jeho motto zní: Pokud opravdu chcete dosáhnout úspěchu, nikdy se nevzdávejte.
Disciplíny na LSUH: 10 m vzduchová pistole (60 ran), vzduchová pistole tým mix.
VERONIKA SCHEJBALOVÁ (*4. července 2000)
Studentka Vyšší odborné školy v Plzni a místní rodačka se může pochlubit stříbrem z mistrovství Evropy juniorů. Nechyběla ani v Polsku na Evropských hrách, kde v individuální soutěži obsadila nejlépe 13. místo. Ve světovém žebříčku disciplíny vzduchová pistole figuruje aktuálně na 49. místě a ve sportovní pistoli jí patří 79. místo. Stejně jako její bratr ale může mezi akademiky rozhodně patřit mezi adeptky na vynikající umístění.
Mottem mladé pistolářky, jejímž sportovním vzorem je Lukáš Krpálek, je: No pain, no gain.
Disciplíny na LSUH: 10 m vzduchová pistole (60 ran), 25 m sportovní pistole (30 + 30 ran), vzduchová pistole tým mix.
FRANTIŠEK SMETANA (*28. listopadu 1997)
Mistr Evropy v týmové soutěži v třípolohové malorážce, stříbrný ze stejného závodu na Evropských hrách, kde mu jen těsně unikla medaile v závodě mix týmů ve vzduchové pušce František Smetana, je studentem Janáčkovy akademie múzických umění. Letos zazářil i na SP v Káhiře, kde se vůbec poprvé probojoval z kvalifikace mezi nejlepší osmičku a nakonec obsadil šesté místo. V malorážce mu aktuálně patří 65. místo ve světovém žebříčku, ale ve vzduchové pušce se drží vysoko, konkrétně na 14. místě. V Chengdu tak rozhodně není bez šance na skvělé umístění a kdoví, třeba se bude radovat i ze zisku cenného kovu!
Disciplíny na LSUH: 50 m libovolná malorážka, 3 x 40 ran, 10 m vzduchová puška.
KATEŘINA ŠTEFÁNKOVÁ (*11. října 2001)
Kateřina Štefánková je držitelkou bronzu z MEJ v týmové soutěži ve sportovní malorážce i mistryní ČR a také akademickou mistryní ČR. Je studentkou Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě. Zkušenosti s mezinárodními soutěžemi té nejvyšší úrovně má a rozhodně se je bude snažit v Chengdu zúročit a vybojovat co nejlepší umístění.
Disciplíny na LSUH: 50 m sportovní malorážka, 3 x 40 ran, 10 m vzduchová puška.
SABINA THURNWALDOVÁ (*2000)
Juniorská mistryně Evropy v týmové soutěži v malorážce, stříbrná z individuálního závodu na MEJ, držitelka zlaté medaile ze SPJ, bronzová v týmech a v neposlední řadě i bronzová medailistka z ISSF GP. Studentka Vysoké školy ekonomie a managementu je aktuálně ve světovém žebříčku ISSF se ve sportovní malorážce na 100. místě, ve vzduchové pušce jí patří 73. místo. Ví, jaké to je vyhrát nebo získat medaili na prestižní mezinárodní akci a v Chengdu na to bude moci navázat.
Disciplíny na LSUH: 50 m sportovní malorážka, 3 x 40 ran, 10 m vzduchová puška.
Foto: archiv Veroniky Blažíčkové; archiv Sáry Karasové; Jiří Přívratský, Matěj Rampula – https://supcik.olympic.cz/catalog/default/dashboard; Pavel Schejbal, Veronika Schejbalová – https://www.olympcsmv.cz/sportovni-oddeleni/kulova-strelba/; František Smetana – https://supcik.olympic.cz/catalog/default/dashboard; Kateřina Štefánková – https://www.olympcsmv.cz/sportovni-oddeleni/kulova-strelba/; archiv Sabiny Thurnwaldové