CZ
Hledat

Akademičtí biatlonisté slaví první medaili na univerziádě, od druhé je dělilo 15 vteřin

Bronz získala Tereza Jandová.

O víkendu se na Zimních světových univerzitních hráchLake Placid českým barvám dařilo. Univerzitní biatlonisty spadající pod Českou asociaci akademických technických sportů čekala premiéra v závodě jednotlivců. Na muže čekala trať o délce 15 km, ženy kratší trať o délce 12,5 km.

Jako první odjeli v americkém olympijském středisku svůj závod muži. Na startu jsme měli tři reprezentanty Josefa Kabrdu, Jakuba Kociána a Michala Zaorala, přičemž druhý jmenovaný si na 15km trati vedl nejlépe. Po celou dobu závodu se pohyboval Jakub Kocián v jeho čele a jeho jméno patřilo snad k nejskloňovanějším v aréně. Nakonec dojel Jakub Kocián v čase 44:08,7 na krásném čtvrtém místě. Studentovi České zemědělské univerzity v Praze chybělo pouhých 15 vteřin na třetího Garniera z Francie (43:53,9). Druhou příčku bral Nor Moseng (43:20,0) a zlato získal Kurales z Kazachstánu (42:37,4). Josef Kabrda (Masarykova univerzita) dojel na 14. příčce a Michal Zaoral (Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava) skončil na 22. místě. Kompletní výsledkovou listinu závodu mužů na 15 km naleznete zde.

Obrovská radost v českém týmu propukla po individuálním závodě žen na 12,5 km, v němž už to českým barvám cinklo. O skvělý výsledek se zasadila Tereza Jandová z Masarykovy univerzity, která si dojela v čase 43:46,6 pro bronzovou medaili! K zisku stříbra jí chybělo pouhých 5 sekund, na zlato pak scházelo 53 vteřin. Rozhodujícím faktorem mohla být střelba, protože z medailistek měla Jandová na střelnici tři nepřesnosti, kdežto soupeřky zastřílely lépe. Vítězkou se stala Rousseauová z Kanady (42:52,9) a druhou příčku brala Polka Skrobiszewska (43:41,3). Další tři české reprezentantky se umístily následovně: Kristýna Otcovská (Univerzita Karlova) 8. místo, Lenka Bártová (Masarykova univerzita) 19. místo a Veronika Novotná (Masarykova univerzita) 23. místo. Kompletní výsledkovou listinu závodu žen na 12,5 km naleznete zde.

Další závod, mix dvojic, čeká biatlonisty v Lake Placid již dnes večer našeho času. Trenér Zdeněk Vítek dává důvěru dvojici úspěšných reprezentantů Tereze Jandové a Jakubu Kociánovi. Na trať vyběhne český tým se startovním číslem jedna, protože obhajují stříbro z roku 2019 (tehdy vyhrálo Rusko, ale to se univerziády letos neúčastní). O výsledcích našich závodníků v konkurenci dalších jedenácti štafet vás budeme informovat.

Závěrem musíme zmínit i další dosavadní úspěchy české výpravy univerzitních sportovců. První českou medaili získal snowboardkrosař Jakub Žerava, který si po zvládnutí závodu v náročných podmínkách dojel pro stříbrnou medaili. O stupínek výš si mohl stoupnout a českou hymnu poslechnout „zlatý“ lyžař Jan Zabystřan za vítězství v superobřím slalomu. S bronzovou medailí biatlonistky Terezy Jandové už tak mají univerzitní sportovci první sadu medailí kompletní. Kdo přidá další medaili do české sbírky?